skip navigation

Fixed Gear Classic

2017 Fixed Gear Classic - August 18th and 19th

The nation's fastest cyclists will chase $5000 in cash prizes

Back again for 2017 the Fixed Gear Classic will showcase the nation's top track cyclists in both sprint and endurance competitions. The move from a June to August date (after the National Championships and before the World Master's Championships) should provide a great opportunity for riders to be in top form for this event. National, World and Olympic champions have been represented in this event over the years and the season's field will not disappoint.

The Fixed Gear Classic features sprint and endurance omniiums for both men (Pro,1/2) and women (Pro, 1/2/3). $5000 in cash prizes will be divided equally between the men and women's competitions.

Register here.

2017 Final Results

Results will be posted here following the event.

2016 Final Results

Women Endurance

Place

#

Name

Team

Tempo Race

Elimination

Scratch

Points

Total Omnium

1

32

Kate WILSON

CPT/CCF Racing

8

8

8

8

32

2

9

Erin GOODALL

Olympia  Cycling Team

7

6

7

7

27

3

5

Joanie CELSO

SDBC/Emerald Textiles

6

4

5

6

21

4

4

Mollie BREWER

Vander Kitten

5

5

3

5

18

5

17

Anya MALARSKI

Second Chance Racing

0

7

6

0

13

6

16

Camie KORNELY

PSIMET Racing

3

0

4

3

10

7

11

Francien HAAS

Pact-DISH Network

4

0

0

2

6

8

23

Veronica VOLOK

SheSpoke Racing

2

1

2

0

5

9

14

Tiana JOHNSON

Second Chance Racing

0

0

0

4

4

10

7

Sophia ESCOBAR

xXx

0

3

0

0

3

11

6

Beth ENGWIS

Scarlet Fire

0

2

0

0

2

12

2

Alijah BEATTY

NorthStar Development

1

0

0

0

1

Men Endurance

Place

#

Name

Team

Tempo Race

Elimination

Scratch

Points

Total Omnium

1

95

Dan CASPER

Donkey Label

8

2

3

5

18

2

94

Chad CONLEY

East Point Track Club

3

8

5

0

16

3

91

Alexander GIL

0

0

0

8

6

14

4

87

Alec GUGGEMOS

SPBRC

5

0

0

8

13

5

64

Zane TORRE

0

0

6

7

0

13

6

73

Adam REDDY

Local Ride Racing

7

4

2

0

13

7

78

Matt MONTESANO

Second Chance Racing

2

7

0

0

9

8

90

Matt GITTINGS

AW Cycles

0

0

0

7

7

9

68

Derek VIRTA

0

6

0

0

0

6

10

71

Josh ROESER

Revolution

0

0

6

0

6

11

99

Michael ALBORN

BCS

0

5

0

1

6

12

84

George JORDAN

Spoked Bikes

4

1

1

0

6

13

83

David KLIPPER

Guinness

0

0

0

4

4

14

79

Robert MAYFIELD

OR

0

0

4

0

4

15

74

Kevin ODONNELL

East Point Track Club

0

3

0

0

3

16

77

Sam MORGEN

Synergy

0

0

0

3

3

17

82

Andrew KRUSE

TrainingPeaks

0

0

0

2

2

18

86

Brian HAAS

Pact-Dish Network

1

0

0

0

1

Women Sprint

Place

#

Name

Team

Match Sprint

Keirin

Chariot

Total Omnium

1

12

Linsey HAMILTON

Synergy

8

7

6

21

2

16

Camie KORNELY

PSIMET Racing

7

8

0

15

3

6

Beth ENGWIS

Scarlet Fire

1

6

4

11

4

2

Alijah BEATTY

NorthStar Development

0

4

5

9

5

8

Beth FRANKLIN

Second Chance Racing

6

2

0

8

6

24

Rachelle WILSON

Mike's Bikes

5

3

0

8

7

17

Anya MALARSKI

Second Chance Racing

0

5

1

6

8

 

5

Joanie CELSO

SDBC/Emerald Textiles

4

1

0

5

9

14

Tiana JOHNSON

Second Chance Racing

2

0

2

4

10

31

Michelle LEE

N/A

0

0

3

3

11

23

Veronica VOLOK

SheSpoke Racing

3

0

0

3

Men Sprint

Place

#

Name

Team

Match Sprint

Keirin

Chariot

Total Omnium

1

81

Kieran LEAHY

Affinity Cycles

8

7

6

21

2

72

Thomson REMO

WI

7

2

5

14

3

91

Alexander GIL

SeaSucker/Gutteplan

4

8

0

12

4

65

Erin YOUNG

Second Chance Racing

5

3

2

10

5

69

Evan THOMSON

Redbeard Racing

2

6

0

8

6

71

Josh ROESER

Revolution

6

1

0

7

7

75

Peter NEWLANDS

PDX Devo

3

4

0

7

8

90

Matt GITTINGS

AW Cycles

0

5

0

5

9

67

Mark WAGNER

Redbeard Racing

0

0

4

4

10

70

Ted SCHMID

Revolution

1

0

3

4

Madison

Team #

Rider Name 1

Bib #

Rider Name 2

Bib #

Points

Finish Order

4 White

Adam GORSKI

88

Nate BRENNAMAN 

97

18

1

 

1 Yellow

Dan CASPER

95

David KLIPPER

83

14

2

3 Blue

Matt GITTINGS

 

90

Alec GUGGEMOS

87

7

3

2 Red

Michael ALBORN

99

Andrew KRUSE

82

5

 4

8 Pink

Derek VIRTA

68

Charlie ANDERSON  

98

 

5

5 Black

Erin YOUNG

65

Matt MONTESANO

78 

 

6

6 Green

Chad CONLEY

94  

Kevin ODONNELL

74

 

DNF

9 Purple

Zane TORRE 

64

Kate WILSON

32

 

DNF

12 Stripe

Jason GOLDBERG

89

Erin GOODALL

9

 

DNF

Velodrome Contact

Bob Williams

Track Director

Phone: 763.785.5614 Hotline: 763.785.5651

Weekly Schedule

View the general weekly schedule of when the velodrome is open for training and racing.

News & Results