skip navigation

State Championship Results

State Championship results

Scroll down to see the available 2016 State Championship results.

To see the archive of past results, click here

2016 Timed Events for Endurance Distances

August 26, 2016


Masters Men 50-59
Masters Men 50-59 2000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Dan Casper Donkey Label
5
00:02:28.418

Men 60+
Men 60+ 2000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Charles Townsend Northstar Development
0
00:02:43.901
2 Patrick Whelan PJW Racing
0
00:03:02.501

women 35+
women 35+ 2000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Bonnie Donzella
0
00:02:54.114

Women
Women 3000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Bonnie Donzella
0
00:04:23.060
2 Anna Louise Sviben Second Chance
0
00:04:31.282

Master Men 35-39
Master Men 35-39 3000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Joe Johnson Loon State
0
00:03:48.263

Master Men 40-49
Master Men 40-49 3000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Tim Mulrooney Synergy
0
00:03:47.564

Men Cat 4/5
Men Cat 4/5 4000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Ben Hovland Sh!t Goose
0
00:05:19.644
2 Corey Soderquist St Goose
0
00:06:21.007

Men Cat 3
Men Cat 3 4000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Blake Kelley U of M Cycling
0
00:05:24.636
2 Elvis Lee Loon State Cyclist
0
00:05:32.235
3 Charles Townsend Northstar Development
0
00:05:41.802
Men Cat 3 Team Sprint
Place Team Name Points(Omnium) Time
1 Kelley
0
00:00:57.006
2 whelan
0
00:00:57.336

Men Cat 1/2
Men Cat 1/2 4000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Dan Casper Donkey Label
0
00:05:06.421
2 Alec Guggemos SPBRC
0
00:05:08.254
3 Tim Mulrooney Synergy
0
00:05:08.767
4 Joe Johnson Loon State
0
00:05:09.535
5 Chris Heller St Goose
0
00:05:12.098
Men Cat 1/2 teaam sprint
Place Team Name Points(Omnium) Time
1 Heller
0
00:00:53.003

Juniors
Juniors 3000m pursuit
Place Racer Name Club Points(Omnium) Time
1 Peter Moore Donkey Label
0
00:03:50.628

2016 Timed Events

August 19, 2016

Women - 500m

  • 1. Anna Sviben - 00:42:64
  • 2. Amanda Harvey - 00:45:87

Masters 50-59 - 500m

  1. 1. Ted Schmid - 00:35:23
  2. 2. Dan Casper - 00:36:01
  3. 3. Eric Ware - 00:41:18
  4. 4. Allen Bellas - 00:42:00

Masters 60+ - 500m

  1. 1. Charlie Townsend - 00:39:69
  2. 2. Pat Whelan - 00:41:56

Juniors - 500m

  • 1. Peter Moore - 00:35:80

Men's Cat. 4/5 - 1000m

  • 1. Allen Bellas - 01:27:65

Men's Cat. 3 - 1000m

  • 1. Blake Kelley - 01:17:05
  • 2. Charlie Townsend - 01:17:46
  • 3. Eric Ware - 01:25:28

Men's Cat. 1/2 - 1000m

  • 1. Dan Casper - 01:09:10
  • 2. Peter Moore - 01:09:98
  • 3. Chris Heller - 01:10:16
  • 4. Tim Mulrooney - 01:10:28
  • 5. Alec Guggemos - 01:10:50

Masters 40-49

  • 1. Jason Goldberg - 01:16:98

Men's Open - 400m Team Pursuit

  • 1. Casper, Mulrooney, Guggemos, Moore - 04:40:10
  • 2. Kelley, Whelan, Bellas, Ware - 05:48:51

2016 Match Sprint

July 18, 2016

Women Cat.  4

  • 1. Rachael Zaidman
  • 2. Hillary Wilde
  • 3. Emily Wade

Women Cat. 1/2/3

  1. 1. Anya Malarski
  2. 2. Anna Sviben
  3. 3. Valerie McGoldrick

Men Cat. 4

  1. 1. Corey Soderquist
  2. 2. Alexander Heide
  3. 3. Fox Raven

Men Cat. 1/2/3

  • 1. Alec Guggemos
  • 2. Jake Okamoto
  • 3. Peter Moore

Masters 50+

  • 1. Pat Whelan
  • 2. Charlie Townsend

Velodrome Contact

Bob Williams

Track Director

Phone: 763.785.5614 Hotline: 763.785.5651

Weekly Schedule

View the general weekly schedule of when the velodrome is open for training and racing.

News & Results