skip navigation

NSC Velodrome Records

Men

Event Age Grp Time Holder Date/Event
200m TT 10.575 Kevin Mansker, Long Beach CA 2012 MN Fixed Gear Classic
30+ 10.840 Jeff Solt, Los Altos CA 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
35+ 11.322 Nick Chenowith, Dallas TX 1994 Master's Worlds
40+ 11.322 Nick Chenowith, Dallas TX 1994 Master's Worlds
45+ 11.344 Ted Schmid, St. Cloud MN 2016 State Championships
50+ 11.344 Ted Schmid 2016 State Championships
55+ 12.207 Paul Yazoline 1994 Master's Worlds
60+ 12.813 Pat Whelan, Minneapolis MN 2011 Developmental TT
500m TT 26.496 * Marty Nothstein, Trexlertown PA 1999
(flying)
1000m TT 1:06.069 Erin Hartwell, Indianapolis IN 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
30+ 1:07.964 Rory O'reilly, Santa Barbara CA 1994 Master's Worlds
35+ 1:08.230 James Tainter, Minneapolis MN 2007 MN Master's Championships
40+ 1:08.821 James Tainter, Minneapolis MN 2009 TT Development
45+ 1:09.3 James Tainter, Minneapolis MN 2013 TT Development
50+ 1:09.1 Dan Casper 2016 State Championship
55+ 1:18.719 Richard Widmark, Northbrook IL 1994 Master's Worlds
60+ 1:26.129 Ferdi De Gannes 1994 Master's Worlds
3000m TT 3:26.860 Kent Bostick 1993 Worlds Trials
30+ 3:30.700 Chris Carlson, Dallas TX 1994 Master's Worlds
35+ 3:26.860 Kent Bostick 1993 World's Trials
40+ 3:37.682 Dan Casper, Northfield MN 2010 TT Development
45+ 3:38.979 Dan Casper, Northfield MN 2012 Thursday Night Lights
50+ 3:46.860 Victor Copeland, Rancho Santa Fe CA 1994 Master's Worlds
55+ 4:11.980 Ron Wagner, St. Louis Park MN 1995 Master's Continential Championships
60+ 4:29.380 Pat Whelan, Minneapolis MN 2011 TT Development Night
4000m TT 4:35.521 Matt Hamon, Igo CA 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
Indiv Pursuit
4000m TT 4:18.212 Matt Hamon 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
Team Pursuit Chris Coletta
Dirk Copeland
Jame Carney
(USA National Team)
120-160 4:43.770 Chris Carlson 1994 Master's Worlds
Don Scales
Phil Buhl
Terry Hoffer
161+ 4:42.919 Tim Mulrooney 2009 TT Development
Dan Casper
James Tainter
Jim Cullen
Hour Record 45.3104 km Tim Mulrooney, Minneapolis MN 1998

* denotes national record

Women

Event Age Grp Time Holder Date/Event
200m TT   11.587 Tanya Dubnicoff, Canada 1999 EDS Cup
  30+ 12.721 Jill Gianettoni, San Jose CA 1994 Master's Worlds
  35+ 13.325 Robin Reardon 1994 Master's Worlds
  40+ 14.496 Barb Harick, Minneapolis MN 2000
 
500m TT   35.668 Tanya Dubnicoff, Canada 1999 EDS Cup
 
1000m TT   1:12.627 Amanda Henry 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
  30+ 1:16.323 Suzanne Timerman, Ossining NY 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
  35+ 1:17.507 Suzanne Timerman, Ossining NY 1994 Master's Worlds
  40+ 1:22.764 Alice Church, Sunny Isles FL 1994 Master's Worlds
 
3000m TT   3:44.50 Rebecca Twigg, Seattle WA 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
  30+ 3:44.50 Rebecca Twigg, Seattle WA 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
  35+ 4:14.107 Robin Reardon 1994 Master's Worlds
  40+ 4:36.507 Dee Dee Scadron, Northbrook IL 1994 Master's Worlds
 
Hour Record   40.7300 km Marla Husnik, St. Paul MN August 29, 1998

Juniors (U18)

Event Age Grp Time Holder Date/Event
200m TT Men 11.248 Michael Roland, Dearborn MI 1993 World Team Trials
  Women 12.788 Chris Witty, West Allis WI 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
 
500m TT Men 35.80 Peter Moore 2016 State Championship
 
1000m TT Men 1:09.98 Peter Moore 2016 State Championship
  Women 1:15.517 Joany Copeland, Rancho Santa Fe CA 1992 Elite Nationals/Olympic Trials
 

District

Event Age Grp Time Holder Date/Event
200m TT 11.167 Taylor Olson 2008 MN State Championships
30+ 11.348 Ted Schmid 2010 Development TT Night
35+ 11.348 Ted Schmid 2010 Development TT Night
40+ 11.348 Ted Schmid 2010 Development TT Night
45+ 11.344 Ted Schmid 2016 State Championship
50+ 11.344 Ted Schmid 2016 State Championship
55+ 12.91 Pat Whelan, Minneapolis MN 2010 Match Sprint State Championships
60+ 12.813 Pat Whelan, Minneapolis MN 2011 Developmental TT
500m TT
45+ 34.972 Ted Schmid 2010
50+ 35.23 Ted Schmid 2016 State Championship
55+ 39.374 Cleve Pederson 1999
60+ 39.69 Charlie Townsend 2016 State Championship
750m TT
40+
45+ 52.665 James Tainter 2013 Developmental TT
1000m TT 1:08.1189 Ben Richter 2006
30+ 1:08.230 James Tainter 2007
35+ 1:08.230 James Tainter 2007
40+ 1:08.821 James Tainter 2009
45+ 1:09.3 James Tainter 2013 Developmental TT
50+ 1:09.10 Dan Casper 2016 State Championship
55+ 1.20.831 Dick Keller 1998
60+
2000m TT 2:37.18 Cleve Pederson 1999
50+ 2:35.22 Cleve Pederson 1999
55+ 2:37.18 Cleve Pederson 1999
60+ 2:43.640 Ron Wagner 1997
3000m TT 3:37.682 Dan Casper 2010
30+ 3:37.682 Dan Casper 2010
35+ 3:37.682 Dan Casper 2010
40+ 3:37.682 Dan Casper 2010
45+ 3:38.979 Dan Casper 2011
50+ 3:56.27 Dan Schueller 2011 Developmental TT
55+ 4:11.980 Ron Wagner 1995
60+ 4:29.38 Pat Whelan 2011 Developmental TT
4000m TT 4:48.151 Bjorn Carlson 1992
Indiv Pursuit
30+ 4:53.00 Rob Lindstrom 1996
35+ 4:54.987 Doug Beck 2001
40+ 4:55.510 Dan Casper 2009
4000m TT ?
Team Pursuit
Men Elite 4:40 Daniel Casper 2015
Matt Montesano
Tim Mulrooney
Innokenty Zavyalov
120-160 4:59.702 Eric Flemming 1996
Eric Hanson
Rob Lindstrom
Brian Maldonodo
161+ 4:42.910 Tim Mulrooney 2009
Dan Casper
James Tainter
Jim Cullen

* denotes national age group record

Women

200 M

13.41

 

Claire Olson

1996

40+

14.496

 

Barb Harick

2000

45+

14.774

 

Sue Lee

 

2000

 

 

 

 

 

 

1000 M

1.20.545

 

Kim Strom

1995

45+

1:26.575

 

Sue Lee

 

1996

 

 

 

 

 

 

500 M

42.499

 

Marla Husnik

1998

30+

43.715

 

Diane Gates

1999

35+

44.634

 

Barb Harick

1997

40+

40.657

 

Dee Dee Scadron

1997

45+

43.969

 

Sue Lee

 

1998

50+

50.98

 

Annetta Wagner

1997

 

 

 

 

 

 

JR 500M

 

 

 

 

 

W 10-12

47.94

 

Anne Helgerson

1997

     13-14

48.77

 

Colleen White

1999

     15-16

49.49

 

Colleen White

2000

 

 

 

 

 

 

Pursuit

 

 

 

 

 

3000 M

4:11.491

 

Marla Pruitt

1997

30+

4:14.23

 

Heidi Goodson

2015

35+

4:38.515

 

Barb Harick

1997

40+

4:30.040

 

Sue Lee

 

1997

45+

4:30.040

 

Sue Lee

 

1997

50+

5:05.5

 

Annetta Wagner

1997

 

 

 

 

 

 

2000 M

 

 

 

 

 

40+

2:54.16

 

Sue Lee

 

1999

45+

2:54.16

 

Sue Lee

 

1999

 

 

 

 

 

 

Jrs 2000m

 

 

 

 

W 13-14

1:42.371

 

Anne Helgerson

1996

W 15-16

3:15.914

 

Colleen White

2000

W 16-17

3:13.786

 

Chelsea Vize

2000

 

 

 

 

 

 

Team Pursuit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

120-160

5:52.6

 

Jean Zeh

 

1999

 

 

 

Diane Gates

 

 

 

 

Jeanne Ulmer

 

 

 

 

Barb Harick

 

 

 

 

 

 

 

Team Sprint

 

 

 

 

Velodrome Contact

Bob Williams

Track Director

Phone: 763.785.5614 Hotline: 763.785.5651

Weekly Schedule

View the general weekly schedule of when the velodrome is open for training and racing.

News & Results

|